06.09.2019 | Kłamstwo powtarzane latami staje się rzeczywistością

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchy II Wojny Światowej, 14. sierpnia 2019 r. nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się książka Mity polskiego września 1939 r. autorstwa Sławomira Kopra i Tymoteusza Pawłowskiego. W związku z publikacją książki zwracam się do Pani z propozycją przeprowadzenie wywiadu z autorami. Autorzy znani są ze swojego odważnego podejścia do zagadnień historycznych, a w najnowszej książce mierzą się z najbardziej powszechnymi mitami historycznymi września ’39 zakorzenionymi w narodowej świadomości.

rozmowy dnia Zobacz wszystkie
08:18

Jubileuszowe spotkanie z Barbarą Krafftówną

Znakomita aktorka teatralna i filmowa, jedna z czołowych artystek Kabaretu Starszych Panów i Pod Egidą, w grudniu ubiegłego roku skończyła 90 lat. Miłośnikom polskiego kina zapadła w pamięć jako Felicja z „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa. Specjalny pokaz tego właśnie filmu i jubileuszowe spotkanie z aktorką odbędzie się w kinie Iluzjon 18 listopada o godz. 19.00. Wydarzenie poprzedzi przegląd innych filmów z udziałem Barbary Krafftówny w dniach 13-17 listopada.

06:55

IV edycja Olimpiady Historii Polski

W dniach 15 i 16 listopada 2019 roku młodzież polskiego pochodzenia przystąpi do egzaminu pisemnego Olimpiady Historii Polski na terenie: Ukrainy, w Chmielnickim, Kijowie, Lwowie, Łucku, Równym, Winnicy, Żytomierzu, Odessie, Kropiwnickim i Krzywym Rogu, Białorusi w Grodnie, Mińsku, Berezie, Litwy w Wilnie, Niemiec w Berlinie, Monachium, Norymberdze, Remseck, Austrii w Wiedniu, Holandii w Hadze, Belgii w Antwerpii i Mons, Norwegii w Oslo, Francji w Paryżu oraz Grecji w Atenach. W tym roku ponad 200 osób zmierzy się z pytaniami z zakresu historii Polski od Piastów do Współczesności.

08:45

„Złączyć się z Narodem”

Wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w wagonach, w skrajnych warunkach przewiezieni tysiące kilometrów tam, gdzie niebo łączy się z ziemią, jako wrogi, anty sowiecko nastawiony „element”, represjonowani i zmuszani do katorżniczej pracy. Przez dziesięciolecia zapomniani w ojczyźnie, a dziś przez wielu postrzegani jako „przybysze ze wschodu”. Mimo wszystko zdołali zachować i przekazać swoim potomkom tradycje, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych przodków.

reklama