
„Powroty” - nowy program w TVP Polonia

TVP Polonia w wiosennej odsłonie
O szczegółach nowej, wiosennej oferty programowej TVP Polonia, dyrektor Anteny - Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak.

Polonijny Zespół Pieśni i Tańca Polonez

Owoc granatu - dziewczęta wygnane
Rekomendacja książki opowiadającej historię tułaczki kobiet z Polski przez Syberię na Bliski Wschód autorstwa Marii Paszyńskiej

Świat dzikich zwierząt - wolontariat w Australii

Promocja Polski w USA - Kongres 60 mln
Ideą leżącą u podstaw Kongresu 60 milionów - Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. Obchody przypadającej na 2018 rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości stanowią doskonałą okazję do spotkania w gronie polonijnym i podjęcia dyskusji na temat aktualnego miejsca Polski na mapie świata i naszej pozycji w relacjach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich gospodarczego wymiaru.
Promocja polskich osiągnięć za granicą i współpraca ekonomiczna ze Stanami Zjednoczonymi- te tematy zdominowały globalny Kongres 60 milionów w Miami na Florydzie. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset przedsiębiorców i polityków. Z tej okazji do wybrzeży Florydy przypłynęły dwa żaglowce "Daru Młodzieży" i jacht "I love Poland".

Need More Clouds
15 lutego br. trafi do sklepów nowa płyta radiowej Czwórki – „Będzie głośno!”. Na krążku znajdzie się 13 utworów debiutujących artystów wybranych spośród piosenek zgłoszonych do konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno!”. Na składance pojawi się m.in. utwór „Więcej” Marty Zalewskiej, zwyciężczyni ostatniej odsłony plebiscytu. Album wyda Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Projekt „skradziona pamięć”
Międzynarodowa Służba Poszukiwań (International Tracing Service – ITS) z siedzibą w Bad Arolsen w Niemczech założona została przez aliantów w 1947 roku. Zajmuje się ona gromadzeniem dokumentacji dotyczącej wszystkich grup ofiar nazistowskich prześladowań; jej archiwum – z uwagi na wyjątkowy charakter i objętość – zostało w 2013 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Centralna Kartoteka Nazwisk ITS zawiera dane o około 17,5 miliona osób, wśród których liczną grupę stanowią Polacy oraz obywatele byłego ZSRR. Jednym z głównych zadań ITS jest udzielanie informacji, które znajdują się w 30 milionach zgromadzonych dokumentów. Każdego roku otrzymujemy wnioski z zapytaniami dotyczące losu blisko 20 tysięcy osób. Ogromny zasób archiwalny umożliwia także prowadzenie działań edukacyjnych oraz kompleksowych badań historycznych na temat Holokaustu, robót przymusowych, systemu obozów koncentracyjnych oraz konsekwencji wynikających z dyskryminacji i nienawiści rasowej.
ITS stopniowo udostępnia dokumenty w otwartym archiwum cyfrowym – obecnie dostępnych jest ich około 2 milionów. Wiosną 2019 zostanie opublikowanych kolejne 10 milionów, dotyczących obozów koncentracyjnych i gett.
W archiwum znajduje się także specjalny zbiór, tzw. Effekten (tj. rzeczy osobiste), w którym zdeponowane są przedmioty zabrane ofiarom – prawie wyłącznie więźniom nieżydowskim – w trakcie deportacji do obozów koncentracyjnych. Około 5 tysięcy przedmiotów – głównie z obozów koncentracyjnych Neuengamme oraz niewielka część z Dachau – przekazano na początku lat 60. do ITS, m.in. za pośrednictwem Urzędu Administracyjnego do spraw Restytucji Wewnętrznej w Stadthagen. Warunkiem przekazania tego zbioru było zobligowanie ITS do poszukiwania właścicieli lub ich rodzin oraz zwrotu zagrabionych rzeczy. W 2015 roku sfotografowano i udostępniono na stronie internetowej wszystkie pozostałe 3200 pamiątek. Ustalenie ich przynależności jest możliwe przez podanie nazwiska, daty urodzenia i narodowości więźnia.
Największą grupę narodowościową wśród dawnych właścicieli przedmiotów – obok 30 innych narodowości – stanowi ponad 900 Polaków. W 2016 roku ITS zainicjował projekt Returning Effects (Zwrot pamiątek) – przeprowadziliśmy w naszym archiwum kwerendę dotyczącą wszystkich 3200 właścicieli, by uzyskać wskazówki do poszukiwań ich krewnych. W ciągu ostatnich dwóch lat zwróciliśmy rodzinom ponad 250 rzeczy.
Ze względu na duże zainteresowanie mediów, ITS uruchomił kampanię #Stolen Memory [ang. Skradziona pamięć], od 2018 roku pokazywaną jako wystawa plakatów w różnych europejskich miastach. Opowiada ona o indywidualnych losach prześladowanych w kontekście powrotu pamiątek do rodzin oraz ich znaczeniu dla rodzinnej historii. Drugą część ekspozycji stanowią plakaty z przedmiotami, które czekają na zwrot. Liczymy, że dzięki tej akcji dotrzemy do kolejnych rodzin. Z roku na rok rośnie grono wolontariuszy wspierających akcję ich poszukiwania.
Większość zgłoszeń dotyczących kwerendy, które otrzymujemy, pochodzi z Polski. Dlatego polskojęzycznym użytkownikom udzielamy informacji oraz oferujemy wszystkie ważniejsze informacje na naszej stronie w języku polskim; znajduje się na niej także formularz zgłoszeniowy w języku polskim, w którym wnioskodawca może podać wszystkie posiadane informacje na temat poszukiwanej osoby i zlecić przeprowadzenie kwerendy w archiwum – jest ona bezpłatna.

Nowy film Janusza Majewskiego

X-jubileuszowa edycja konkursu „Być Polakiem”

Wystawa "Pancerne Skrzydła" w Brukseli

Rajd Warszawa-Gibraltar

Kulturalni PL
Interaktywny program informujący o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii. Oglądaj tylko w TVP Polonia

Wilnoteka
Cotygodniowy magazyn informacyjno - publicystyczny autorstwa Walentego Wojniłły i Edyty Maksymowicz o losach polskości na Litwie i Polakach na Wileńszczyźnie, w każdą środę na antenie TVP Polonia

Oczy w oczy
Autorski program Danuty Holeckiej. Przedstawimy w nim osobistości, które dziś mają lub mogą mieć największy wpływ na nasze życie w zglobalizowanym świecie.

Halo Polonia
Najważniejsze wydarzenia z sześciu kontynentów od poniedziałku do piątku o godz. 22:20 tylko w TVP Polonia.

Polonia 24
Nowatorski program informacyjny TVP Polonia koncentrujący się wokół problematyki polskiej i polonijnej. Oglądaj od poniedziałku do piątku w TVP Polonia