09.05.2016 | Scena Halo Polonia - Zespół Great Line

Zespół wydał nową płytę "Słowa"

rozmowy dnia Zobacz wszystkie
08:06

71. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Witold Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tak zwanych Raportów Pileckiego. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 r., został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na Rakowieckiej, na warszawskim Mokotowie. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 r., przez Sąd Najwyższy.

00:00

Krzysztof Zanussi uhonorowany za całokształt twórczości

Platynowe Lwy to nagroda przyznawana corocznie, w celu uhonorowania twórczości wybitnych twórców. Dotychczas otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik oraz - w ubiegłym roku - Jerzy Skolimowski. Krzysztof Zanussi odbierze statuetkę podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbędzie się w Gdyni w dniach 16-21 września 2019 roku.

00:00

VII Festiwal Filmowy Emigra i Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią”

Festiwal EMIGRA ma charakter wyjątkowy, ponieważ łączy Polaków na całym świecie, zarówno tych w Polsce, jak i 20 mln przebywających za granicą. W programie Festiwalu EMIGRA znajdą się filmy dokumentalne oraz fabularne o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są POWROTY. Projekcje filmowe będą połączone ze spotkaniami z twórcami polonijnymi i z interaktywnymi dyskusjami z publicznością. Podstawą Festiwalu są filmy realizowane przez Polaków mieszkających za granicą oraz filmy o Polakach za granicą.

reklama